Jeśli chcesz, by remont twojej kuchni zajął jak najmniej czasu, musisz współpracować z firmą, którą zajmuje się wykonaniem i zamontowaniem mebli kuchennych. Chodzi tu m.in. o odpowiednie przygotowanie pomieszczenia przed przyjściem monterów.
Standardowe wymiary
Na początek musisz zapoznać się ze standardowymi wysokościami szafek oraz blatu kuchennego. Najczęściej spotykana wysokość szafki kuchennej to 72 cm. Do tej wartości musisz doliczyć też ewentualny top oświetleniowy, panel czy listwy. W przypadku szafek stojących należy wziąć też pod uwagę wysokość ich nóg (ok. 10-15 cm) oraz grubość blatu, która może wahać się od 28 mm do 60 mm. Blat kuchenny w większości przypadków znajduje się na wysokości 85,5 cm, górne szafki wieszane są natomiast najczęściej na wysokości 214 cm. Standardowa szerokość pasa między szafkowego to ok. 56-58 cm.
Źródła prądu
Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie montować przyłączy do poszczególnych urządzeń bezpośrednio za nimi. Chodzi o to, by gniazdo do podłączenia np. zmywarki nie było usytuowane tuż za nią. Zasady te dotyczą wszystkich urządzeń AGD. Gniazda 230 V muszą być umiejscowione w szafce stojącej obok danego urządzenia. Jeśli chodzi o pas między szafkowy, to znajdować się w nim powinny gniazda robocze 230 V. Przydadzą się one do podłączenia opiekacza, tostera czy gofrownicy. Możesz z nich zrezygnować wówczas gdy zdecydujesz się na gniazda podszafkowe. Zwróć też uwagę na to, by przynajmniej jedno źródło prądu usytuowane było na wysokości ponad 215 cm – posłuży ono do podłączenia okapu oraz oświetlenia w kuchni.
Woda
Przyłącze wody musi być umieszczone w szafce znajdującej się pod kuchennym zlewozmywakiem. W tym miejscu umieścić też można zawór z zimną wodą do zmywarki. Jeżeli twoja zmywarka sąsiaduje ze zlewozmywakiem, nie rób dodatkowego odpływu przeznaczonego dla niej. Tuż za urządzeniami AGD nie mogą znajdować się żadne rury. Całość instalacji powinna być poprowadzona po ścianie. Od tej zasady jest jednak jeden wyjątek. Jeśli blaty w kuchni będą głębsze niż 60 cm, obecność rur nie będzie stanowić już problemu.
Porządek
Na koniec pamiętaj też, by w pomieszczeniu przeznaczonym do montażu panował porządek i ład. Usuń z niego wszelkie zbędne przedmioty i śmieci. Dzięki temu praca monterów przebiegnie szybciej, sprawniej i będzie odbywała się w mniej nerwowej atmosferze.
Informacje podane w artykule są jedynie orientacyjne, oferty poszczególnych producentów mogą się pod tym kątem mniej lub bardziej różnić, dlatego też zanim przystąpisz do działania, uzgodnij wszystko z firmą, na którą się zdecydowałeś.